You are here:  / Turystyka / Tatrzańskie Stawy

Tatrzańskie Stawy

Na pozór praktycznie wszystkie tatrzańskie jeziora są niezwykle podobne do siebie, prawie identyczne. Nic bardziej mylnego, za jedyną znaczącą wspólną cechę można uznać tylko nadzwyczajną wręcz mizerność pod względem biologicznym (wyjątkiem chyba tylko Morskie Oko).

Wielki Staw Polski, jak nazwa wskazuje, znajduje się w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Jezioro nieco mniejsze od Morskiego Oko. Trzecie miejsce w Polsce pod względem głębokości. Jeżeli zaś chodzi o Tatry, nie ma sobie równych zbiorników. W słoneczne letnie dni jawi się po prostu bajecznie. W okolicy bardzo dużo świstaków.

Morskie Oko jest z pewnością najbardziej znanym miejscem w polskich Tatrach. Usytuowane w Dolinie Rybiego Potoku, u podnóża Mięguszowieckich Szczytów, Cubryny i Mnicha. Mimo że ma największą powierzchnię, jak na tatrzańskie stawy dość płytkie – „zaledwie” 50 m. Aczkolwiek właśnie m.in. dzięki temu żyją tutaj nie tylko glony i skorupiaki, a ponadto ryby. Nad Morskie Oko można przyjść asfaltową drogą z Palenicy Białczańskiej, a także przez Świstówkę Roztocką albo Szpiglasową Przełęcz. Krystalicznie czyste, cudownie przejrzyste, ale chyba już niestety mocno oklepane.

Zmarzły Staw położony jest w Dolinie Gąsienicowej. Doskonale widoczny z podejścia na Zawrat. Wyraźnie mniejszy od dwóch wyżej zaprezentowanych stawów. Nazwę bardzo łatwo wyjaśnić, gdyż w okresie zimowym zbiornik zamarza do dna. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że owa pora dla tego stawu trwa od września do końca maja.

Z kolei znad Smreczyńskiego Stawu w pełni okazałości ukazuje się najwyższy szczyt Tatr Zachodnich – Bystra. Jeziorko otoczone zewsząd lasem, niezwykle urokliwe miejsce. Idealne na chwilę relaksu. Sposób dojścia bardzo dogodny dla turystów – zaledwie 30 minut czarnym szlakiem spod schroniska na Hali Ornak.

W polskich Tatrach istnieją także epizodyczne stawy, które tworzą się wskutek roztopów. Jednym z nich jest Staw Staszica, który niekiedy skutecznie uniemożliwia wejście na Wrota Chałubińskiego. Okresowy zbiornik na wiosnę zwyczajnie zalewa część Doliny za Mnichem, a przy okazji turystyczny szlak. Na szczęście nie każdego roku.

Bezpieczne wakacje nad morzem i tani wypoczynek nad morzem

Bezpieczne wakacje nad morzem i tani wypoczynek nad morzem

Tani wypoczynek nad morzem i Bezpieczne wakacje nad morzem Jak nie dać się okraść na wakacjach? Morze, piaszczysta plaża skąpana w słońcu i drinki z parasolką, czyli błogie lenistwo. Właśnie tak większość z nas wyobraża…
Kwatery Miedzyzdroje

Kwatery Miedzyzdroje

Prawdopodobnie chociaż raz w życiu myślałeś o tym, by osiedlić się na stałe nad polskim morzem. Jego okolice są w końcu tak wspaniałe i przepiękne, że warto je mieć na co dzień, a nie tylko…
Hotel Toruń

Hotel Toruń

Czasami warto wybrać się do hotelu. Nawet tego pobliskiego, zlokalizowanego niedaleko domu. Dlaczego? Wiele osób powie zapewne, że to bezsensowny wydatek. A jednak nawet jedna doba hotelowa umożliwia oderwanie się od monotonii życia codziennego, zakosztowanie…
Wycieczki szkolne – Skarżysko-Kamienna

Wycieczki szkolne – Skarżysko-Kamienna

Edukacja przez podróże Dzieci zawsze z utęsknieniem wyczekują okresu wakacji. Tęsknią za słońcem, ciepłą wodą w jeziorach i rzekach. Wakacje to okres, kiedy nareszcie nie muszą chodzić do szkoły i poddawać się rygorowi. Szkoła pełni…